Hur avslutar man semestern på topp? Jo, med ett besök till Kolmården 🙂 Detta var vårt andra besök dit inom loppet av två veckor. För oupsie, jag glömde såklart att berätta för er om vårt första besök dit i slutet på juli. Ett besök som Michelle älskade och som vi älskade då vi såg hur mycket hon älskade det. Lyckan i hennes ögon att få springa omkring bland elefanter, noshörningar och björnar. Se tigrarna, åka linbana och framför allt – säga hej till Bamse, var som oändligt med doser av kärlek som bara pumpades in i hjärtat. Då finns det bara en sak att göra, helt enkelt boka ett nytt besök. Har man semester så varför inte, så vi passade på att boka ett besök sista helgen innan vardagen kickade igång igen i förra vecka. Och vilken succé det blev!
Den här gången följde Michelles farmor med och på plats så mötte vi upp min mammakompis Linnea, hennes man Robin och deras två söner Sam och Lex efter att det matchat med sovstunder och lunchtid. Inte alltid lätt när man har en liten en som styr så pass mycket. Detta var dessutom vår första utflykt i sällskap av en annan barnfamilj vilket gjorde besöket extra speciellt. Jag vågade mig på att åka Kolmårdens berg- och dalbana Wildfire, inte bara en gång utan tre gånger varav två längst fram. Under vårt första besök till Kolmården fegade jag ur, men under andra besöket övertalade älsklingen mig och jädrans vilken berg- och dalbana. Whooo säger jag bara, så rolig och vilket pirr!
En av anledningarna till att vi åkte dit en gång till var för att låta Michelle se Bamseföretställnigen på Kolmården. Under första besöket missade vi den av någon konstig anledning, men sen den stund hon fick se Bamse och Skalman i Marine World, vinka och nästan vågade sig fram för att ge en kram, så har hon älskat Bamse och kollat med stora nyfikna ögon på de inspelade Bamseföreställningar från tidigare år som finns på Youtube. Detta år handlade föreställningen om Lille-skutts födelsedagskalas och Michelle satt med stora ögon och nyfiken blick under hela föreställningen. Kärlek <3
Vi besökte Bamses Värld, Michelle fick åka Skalmans bilar med stor förtjusning, mumsade i sig en hel portion av farmors godaste köttbullar, åkte linbanan och fick se allt från giraffer, zebror, lejon och älgar, tittade på delfinerna i deras bassäng, hälsade på Bamse, umgicks med våra vänner och besökte akvariet som finns utanför huvudentrén. En fantastisk dag som avslutades med en trött Michelle som somnade i bilen på väg hem.